Naro couch tray mango wood brown
Order before 10:00 PM, delivered next business day
Free returns within 30 days
2 year WOOOD warranty
Free delivery in the Netherlands
WOOOD Customer rating 8.3
With the Naro, you bring a stylish and practical tray table into your home. This handy tray table adds a warm look to your interior.
Features
- Round shape: Ensures an elegant look
- Mango wood with grain pattern: Every tray table is unique
- High pedestal: Ideal for placing between the elements of your sofa
- Compact size: Takes up little space and is easy to move
Design & style
The round shape and warm brown color of this side table create an inviting atmosphere in your living room. The visible wood structure and grain patterns of the mango wood give the design a natural character. The high pedestal makes it ideal for placing the tray table between the elements of a sofa.
Dimensions
With a height of 34 cm, width of 40 cm, and depth of 18 cm, this item is compact enough to place between the elements of your sofa.
Material
Mango wood is also characterised by clearly visible grain and colour variations. The grain, a yellowish glow or dark lines and knots ensure that every mango wood item is unique. Mango wood is very strong and one of the harder types of wood, meaning a mango wood item is not easily damaged.
Maintenance
You can easily keep the table clean by regularly removing dust with a soft, dry cloth. For stains, you can use a slightly damp cloth. Dry the wood immediately afterward to prevent moisture damage.
Assembly & delivery
This item is delivered assembled in 1 package, so you can immediately enjoy your new tray table.
| Article number | 377840-B |
|---|---|
| EAN | 8714713246991 |
| Series | Collection |
| FSC | No |
| Country of origin | India |
| Color | Brown |
| Assembly required | No |
| Delivery method | Pakket post |
| Dimensions | 34x40x18 cm |
|---|---|
| Height | 34 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 18 cm |
| Weight | 2 kg |
| Volume | 0.1600 m3 |
| Leg thickness | 2,5 cm |
| Table top thickness | 3 cm |
| Leg height | 16 cm |
| Material | Mango wood |
|---|---|
| Frame material | Acaciahout |
| Table top material | Acaciahout |
| Quantity | Product code | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 |
377840-B
NARO COUCH TRAY MANGO WOOD BROWN
|
Free delivery
This product will be delivered to your home by PostNL.
- After your order and chosen delivery date, you will receive a confirmation by email.
- In case of a (longer) delivery time, we will keep you informed by email about the planned delivery.
- You will receive a Track & Trace code from PostNL by email.
- The products are delivered packaged and unassembled to the first door on the ground floor.
Return service
If you are not satisfied with your purchase for any reason, you can return your order free of charge within 30 days.
- The product must be complete, undamaged, unassembled and in its original packaging.
- Returns must be registered via our return portal.
- The refund will be processed once the return has been received, checked and approved.