Mesa sidetable XL wood black
Order before 10:00 PM, delivered next business day
Free returns within 30 days
2 year WOOOD warranty
Free delivery in the Netherlands
WOOOD Customer rating 8.3
Looking for an all-round side table? Look no further, the Mesa collection from Dutch interior label WOOOD offers the perfect solution. Mesa is available in multiple sizes and colour finishes, so you will always find the perfect version for your living space!
Features
- Stylish side table: Modern design
- Strong combination: MDF tabletop and pine legs
- Discover all the variants: Available in multiple sizes and colours
Design & style
Discover the cheerful Mesa side table XL! This side table is stylish but also exudes cosiness thanks to its round shape. Add multiple Mesas in different sizes and create your ideal combination.
Dimensions
Mesa has a height of 39 cm and a diameter of 78 cm. The side table has a 2 cm high edge and a leg height of 36 cm. The maximum load capacity is 5 kg when evenly distributed.
Material
The tabletop of the Mesa is made of strong MDF, the legs are made of pine wood from an FSC-certified supplier. The pine wood items in our collections are treated in various ways. Sanded pine is very smooth and neat, but the knots and grain are clearly visible. Brushed pine is known for its characteristic grain patterns and weathered look. For an even more robust look, the pine wood is band-sawn. Pine wood is characterised by a light yellow colour and visible flame patterns.
Maintenance
Treated pine wood and MDF are easy to clean with a slightly damp cloth. To avoid rings and stains in the wood, it is recommended to dry damp spots immediately.
Delivery & assembly
The side table is delivered in one package. The legs are easy to assemble using the supplied assembly instructions. To protect hard floors, place felt glides under the legs.
| Article number | 375730-Z |
|---|---|
| EAN | 8714713239658 |
| Series | Mesa |
| Number of persons | 2 |
| FSC | Yes |
| Country of origin | China |
| Assembly required | Yes |
| Delivery method | Expeditie standaard |
| Dimensions | 39x78x78 cm |
|---|---|
| Height | 39 cm |
| Width | 78 cm |
| Depth | 78 cm |
| Weight | 5 kg |
| Volume | 0.0700 m3 |
| Diameter | 78 cm |
| Table top thickness | 3 cm |
| Height to bottom of table | 36 cm |
| Leg height | 36 cm |
| Frame material | MDF |
|---|---|
| Leg material | Grenenhout |
| Table top material | MDF |
| Quantity | Product code | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 |
375730-Z
MESA SIDETABLE XL WOOD BLACK [fsc]
|
Free delivery
This product will be delivered to your home by one of our selected shipping partners.
- After placing your order, you will receive a confirmation email with the desired delivery date.
- In case of a (longer) delivery time, you will be informed by email about the planned delivery.
- You will receive a track & trace link to follow your order.
- The products are delivered packaged and unassembled to the first door on the ground floor.
- For sofas, you can choose our extra placement service. The delivery staff will place the sofa, assemble it and take the packaging material back. This extra service is available for deliveries Monday to Friday and costs €75 extra. Note: This service is not available for customers in Belgium.
Return service
If you are not satisfied with your purchase for any reason, you can return your order free of charge within 30 days.
- The product must be complete, undamaged, unassembled and in its original packaging.
- Returns must be registered via our return portal.
- The refund will be processed once the return has been received, checked and approved.