Compartment desk wood brown
Regular price
€269,00
Regular price
Sale price
€269,00
Tax included.
Order before 10:00 PM, delivered next business day
Bekijk het showmodel in het Experience Center
Free returns within 30 days
2 year WOOOD warranty
Free delivery in the Netherlands
WOOOD Customer rating 8.3
Description
Rustic and sturdy, this desk has a simple design but is therefore extra powerful due to its external characteristics. This Compartment desk comes from the collection of the WOOOD brand and is made of acacia wood in a brown shade. Acacia wood is characterized by its warm, red glow. This color will become slightly softer with use and exposure to light. The clear grain and flame drawings give a lot of character to this sustainable type of wood. Color nuances, irregularities and cracks give extra depth and recognizability to this natural product. The transparent finish allows the natural grain of the wood to still be clearly visible. The legs are stable and are secured with sturdy bolts. The three open compartments offer a playful storage space for all office supplies.
The Compartment desk has a height of 78 cm. The top has a width of 120 cm and a depth of 50 cm. The wood thickness is 2.5 cm. The stable wooden legs have a height of 78 cm. Place felt pads under the legs to protect hard floors.
Maintenance: You can easily clean acacia wood items weekly with a clean, dry cloth. For more thorough maintenance, the acacia wood can be wiped with a slightly damp cloth and lukewarm water. Additional treatment is possible with a special furniture oil, which strengthens the water-repellent effect of the natural oils hidden in this type of wood.
The Compartment desk is supplied as a kit with simple assembly instructions.
The Compartment desk has a height of 78 cm. The top has a width of 120 cm and a depth of 50 cm. The wood thickness is 2.5 cm. The stable wooden legs have a height of 78 cm. Place felt pads under the legs to protect hard floors.
Maintenance: You can easily clean acacia wood items weekly with a clean, dry cloth. For more thorough maintenance, the acacia wood can be wiped with a slightly damp cloth and lukewarm water. Additional treatment is possible with a special furniture oil, which strengthens the water-repellent effect of the natural oils hidden in this type of wood.
The Compartment desk is supplied as a kit with simple assembly instructions.
Specifications
| Article number | 800368-B |
|---|---|
| EAN | 8714713145621 |
| Series | Collection |
| Number of drawers | 0 |
| FSC | No |
| Country of origin | India |
| Color | brown |
| Base color | brown |
| Maximum load capacity | 25 kg |
| Assembly required | Yes |
| Delivery method | Expeditie standaard |
Dimensions
| Dimensions | 78x120x50 cm |
|---|---|
| Height | 78 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 23.9 kg |
| Volume | 0.1800 m3 |
| Leg height | 78 cm |
Materials
| Material | Wood |
|---|---|
| Leg material | Acaciahout |
| Table top material | Acacia |
| Table base material | Acacia |
Package information
| Quantity | Product code | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 |
800368-B
COMPARTMENT DESK ACACIA WOOD BROWN
|
Delivery and returns
Free delivery
This product will be delivered to your home by one of our selected shipping partners.
- After placing your order, you will receive a confirmation email with the desired delivery date.
- In case of a (longer) delivery time, you will be informed by email about the planned delivery.
- You will receive a track & trace link to follow your order.
- The products are delivered packaged and unassembled to the first door on the ground floor.
- For sofas, you can choose our extra placement service. The delivery staff will place the sofa, assemble it and take the packaging material back. This extra service is available for deliveries Monday to Friday and costs €75 extra. Note: This service is not available for customers in Belgium.
Return service
If you are not satisfied with your purchase for any reason, you can return your order free of charge within 30 days.
- The product must be complete, undamaged, unassembled and in its original packaging.
- Returns must be registered via our return portal.
- The refund will be processed once the return has been received, checked and approved.