Tablo table rounded finger joint 160x90 cm mystic brown
Delivery within 4-5 weeks
Free returns within 30 days
2 year WOOOD warranty
Free delivery in the Netherlands
WOOOD Customer rating 8.3
WOOOD
Create your ideal dining area with the versatile Tablo series from the Dutch interior brand WOOOD. With countless combination options and different sizes, you can effortlessly put together a dining area that perfectly matches your wishes. For example, choose this stylish, rounded table top in combination with the modern Utrecht leg. The table top has a subtle, rounded edge finish, which ensures a refined and elegant look. The table top is treated with a brown stain, which gives the wood a beautiful color.
Features
The table is made of strips of glued oak with a finger joint, which creates a playful motif. Oak is characterized by the clearly visible grain pattern. The natural imperfections of the oak make each table unique. The table tops are lightly brushed, which accentuates the grain patterns and makes the stain and lacquer colors stand out even more beautifully. The oak furniture in our collections comes from FSC-certified suppliers and is treated in various ways.
The metal in our collections has various finishes, such as powder coating and brass/antique brass. A powder coating provides a luxurious matte look and protects the metal for life. This type of coating is permanently bonded to the metal using high temperatures.
Dimensions
- Height: 74 cm
- Width: 159 cm
- Depth: 89 cm
- Weight: 36.3 kg
- Maximum load capacity: 50 kg per leg
Maintenance
Treated oak is very easy to maintain. Keep the furniture dust-free regularly with a clean, dry cloth. Remove damp stains immediately with a slightly damp cloth and a neutral detergent, and let the wood air dry. Always use basic protection for wood, such as using coasters under a drinking glass or a hot pan. In the event of damage, consult a specialist paint shop for a possible retreatment of the furniture.
All our metals from the collection have been thoroughly treated and therefore do not require retreatment. If the metal becomes damaged, consult a specialist paint shop. Treated metal is easy to keep clean with a slightly damp cloth and a mild detergent. Drying the surface afterwards ensures a streak-free result.
Delivery
The table top and table leg are delivered separately and are easy to assemble using the supplied assembly instructions. To protect hard floors, place felt pads on the underside of the legs.
| Article number | 377646-MB |
|---|---|
| EAN | 8714713226931 |
| Series | Tablo jouw unieke tafel |
| Number of persons | 4 |
| Finish | Afgerond VL |
| FSC | Yes |
| Country of origin | Netherlands |
| Color | Brown |
| Base color | Mystic brown |
| Maximum load capacity | 100 kg |
| Assembly required | Yes |
| Delivery method | Expeditie standaard |
| Shape | Round |
| Dimensions | 74x159x89 cm |
|---|---|
| Height | 74 cm |
| Width | 159 cm |
| Depth | 89 cm |
| Weight | 36.3 kg |
| Volume | 0.0640 m3 |
| Leg thickness | 8 cm |
| Table top thickness | 2,4 cm |
| Leg height | 72 cm |
| Space between legs | 0 |
| Material | Oak |
|---|---|
| Frame material | Eikenhout |
| Leg material | Eikenhout |
| Table top material | Eikenhout |
| Table base material | Metaal |
| Quantity | Product code | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 |
376012
UTRECHT LEG KD METAL
|
||||||||||||
| 1 |
TB-AR-VL24-1590X0890-MB
TABLE TOP ROUNDED FINGER WELD 160x90CM MB [fsc]
|
Free delivery
This product will be delivered to your home by one of our selected shipping partners.
- After placing your order, you will receive a confirmation email with the desired delivery date.
- In case of a (longer) delivery time, you will be informed by email about the planned delivery.
- You will receive a track & trace link to follow your order.
- The products are delivered packaged and unassembled to the first door on the ground floor.
- For sofas, you can choose our extra placement service. The delivery staff will place the sofa, assemble it and take the packaging material back. This extra service is available for deliveries Monday to Friday and costs €75 extra. Note: This service is not available for customers in Belgium.
Return service
If you are not satisfied with your purchase for any reason, you can return your order free of charge within 30 days.
- The product must be complete, undamaged, unassembled and in its original packaging.
- Returns must be registered via our return portal.
- The refund will be processed once the return has been received, checked and approved.