Freddie corner sofa left warm green
Regular price
€1.399,00
Regular price
Sale price
€1.399,00
Tax included.
Delivery within 8-9 weeks
Free returns within 30 days
2 year WOOOD warranty
Free delivery in the Netherlands
WOOOD Customer rating 8.3
Description
Freddie corner sofa left warm green
Specifications
| Article number | 377318-G |
|---|---|
| EAN | 8714713141395 |
| Series | Freddie |
| Number of persons | 4 |
| FSC | No |
| Country of origin | Poland |
| Color | warm green |
| Base color | zwart |
| Martindale fabric | 50000 |
| Maximum load capacity | 400 kg |
| Assembly required | No |
| Pattern | Plain |
| Delivery method | Expeditie gestoffeerd |
| Seating comfort | normal |
Dimensions
| Dimensions | 90x283x197 cm |
|---|---|
| Height | 90 cm |
| Width | 283 cm |
| Depth | 197 cm |
| Weight | 132 kg |
| Volume | 2.6680 m3 |
| Armrest height from ground | 58 cm |
| Armrest width | 20 cm |
| Leg height | 3 cm |
| Seat width | 230 cm |
| Seat depth | 63 cm |
| Seat height | 42 cm |
Materials
| Material | Polyester |
|---|---|
| Frame material | plywood, chipboard, foam UB35 |
| Leg material | Beech |
| Backrest material | VP30, quil |
| Seat material | Cut foam, silicone |
Package information
| Quantity | Product code | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 |
P377318-G 1#2
FREDDIE CORNER SOFA LEFT WARM GREEN
|
||||||||||||
| 1 |
P377318-G 2#2
FREDDIE CORNER SOFA LEFT WARM GREEN
|
Delivery and returns
Free delivery
This product will be delivered to your home by one of our selected shipping partners.
- After placing your order, you will receive a confirmation email with the desired delivery date.
- In case of a (longer) delivery time, you will be informed by email about the planned delivery.
- You will receive a track & trace link to follow your order.
- The products are delivered packaged and unassembled to the first door on the ground floor.
- For sofas, you can choose our extra placement service. The delivery staff will place the sofa, assemble it and take the packaging material back. This extra service is available for deliveries Monday to Friday and costs €75 extra. Note: This service is not available for customers in Belgium.
Return service
If you are not satisfied with your purchase for any reason, you can return your order free of charge within 30 days.
- The product must be complete, undamaged, unassembled and in its original packaging.
- Returns must be registered via our return portal.
- The refund will be processed once the return has been received, checked and approved.